Notikumu kalendārs

Piektdiena 13 Oktobris 2017
 • Izstāde "Dzejas dižkoki"

  Dzejas dizkoki Carnikava lapai

  No 13. oktobra līdz 5. decembrim Carnikavas tautas namā "Ozolaine" skatāma izstāde "Dzejas dižkoki", kas atklāj Ojāra Vācieša un Imanta Ziedoņa dzīves un dzejas paralēles.

  Izstāde „Dzejas dižkoki" veltīta abu dzejnieku brālībai. Vienā laikā dzīvojuši, ar vienādām problēmām saskārušies, abi dzejnieki ir radījuši katrs savu dzejas pasauli. Un šīs divas pasaules daudzviet saskaras, papildina viena otru, stiprina

  ""Es nāku no Ojāra Vācieša"- Imants Ziedonis vairakkārt ir gan teicis, gan rakstījis. Imants Ziedonis gan Ojāra Vācieša dzīves laikā, gan pēc Ojāra Vācieša aiziešanas mūžībā ir bijis biežs viesis mājā pie Māras ezera. Abi dzejnieki ir gājuši Dullā Daukas ceļu latviešu literatūrā, būdami reizē ļoti atšķirīgi un reizē pārsteidzoši tuvi, un katrs savā veidā ir atklājuši jaunus dzejas apvāršņus un iezīmējuši jaunas līnijas pie dzejas horizonta, pie kurām joprojām piemērās latviešu dzeja." – raksta Ojāra Vācieša muzeja bijusī  galvenā speciāliste Vita Mekša, izstādes koncepcijas autore 2013.gadā. Viņa  dzejnieku arhīvos atradusi daudz nepublicētu, līdz tam publikai nezināmu  vēstuļu, zīmīšu, piezīmju, savstarpēju veltījumu ierakstu grāmatās u.t.t. Tā ir neparasta, unikāla poētiskā ainava, kas te atklājas. Tas ir Dzejas laiks, ko ar savu darbu un sadarbību radījuši abi dzejnieki,  tas ir Latvijas laiks, ko viņi iemūžinājuši un virzījuši.

  Ceļš, rokraksti, koki, akmeņi – caur šādām dzejas un dzīves asociācijām atklājies stāsts par abiem dzejniekiem.

  Digitāldrukas izstādei veidojis mākslinieks Ints Sedlenieks. Izstādi piedāvā Ojāra Vācieša muzejs.

  Izstāde "Dzejas dižkoki" tiks atklāta 13. oktobrī plkst. 19:00 Ojāra Vācieša literārās balvas dzejā pasniegšanas laikā. Pēc izstādes atklāšanas un balvas pasniegšanas aicinām baudīt  Latvijas Radio kora koncertu "Imanta Ziedoņa un Ojāra Vācieša dzeja mūzikā". Ieeja pasākumā bez maksas.

 • Ojāra Vācieša literārās balvas dzejā pasniegšana

  Ziedonis-Vacietis A1 lapai

  13. oktobrī plkst. 19:00, mēnesi pirms Ojāra Vācieša 84. gadskārtas, Carnikavas tautas namā "Ozolaine" tiks pasniegta Ojāra Vācieša literārā balva dzejā, Latvijas radio koris atskaņos koncertu "Imanta Ziedoņa un Ojāra Vācieša dzeja mūzikā" un tiks atklāta izstāde "Dzejas dižkoki", kas ielūkojas abu dzejnieku sarakstē.

  Pavasaris ir Imanta Ziedoņa laiks, rudens – dzejas dienu un arī Ojāra Vācieša laiks, kad viņš ir nekad neizdzēšami "iedzejots" dzīves telpā un visu mūsu sirdīs. Imants Ziedonis pēc Ojāra nāves ir teicis: "Visi to zina, ka Ojārs Vācietis bija mūsu sirdsapziņa. Tas izpaudās viņa dzejoļos, viņa darbībā, viņa parādīšanās veidā. To milzīgo stratēģisko domu, ko viņš ienesa mūsu domāšanā, es domāju, tas ir nenovērtēts un nenovērtējams".

  Carnikavas novada dome jau 15. gadu meklē domu un stīgu dzejā, kas turpinātu Ojāra Vācieša iesākto, piešķirot kādam no mūsu laika dzejniekiem Ojāra Vācieša literāro balvu dzejā. Līdz šim balvas ir saņēmuši dzejnieki Inga Gaile, Inese Zandere, Andra Manfelde, Jānis Rokpelnis, Pēteris Brūvers, Ronalds Briedis, Imants Auziņš, Leons Briedis, Anna Auziņa, Edvīns Raups.

  15. - jubilejas reizes, balvas pasniegšanas brīdi papildinās divi nozīmīgi kultūras notikumi - Latvijas radio kora koncerts "Imanta Ziedoņa un Ojāra Vācieša dzeja mūzikā" un O.Vācieša memoriālā muzeja krājumā esošās izstādes atklāšana "Dzejas dižkoki", kas atspoguļo abu dzejnieku saraksti.

  Latvijas Radio kora koncertu veidots kā divu koncertprogrammu esence. Viena no tām ir "Imants un Ziedonis", kurā iekļauta Imanta Kalniņa mūzika ar Imanta Ziedoņa tekstiem, kā arī dzejnieka balss ieraksti, un otra – "Vācietis. Klavierkoncerts" – veltījums dižajam un tautas iemīļotajam latviešu dzejniekam, suminājums viņa atstātajam bagātīgajam mantojumam, kurā skan Artura Maskata mūzika. "Klavierkoncertu" dēvē par Vācieša ģeniālāko sacerējumu, ko apstiprina arī tas, ka pirmizrādes gadā koncertprogramma atzīta par vienu no visspilgtākajiem gada notikumiem ne vien teātra, bet visā Latvijas kultūras dzīvē! Komponists Arturs Maskats saka: "Ojārs Vācietis ir vienīgais dzejnieks, kas iet caur manu dzīvi. Ne tikai laiks un citi cilvēki, arī es pats esmu mainījies, bet Vācietis ir palicis nemainīgs lielums." Koncertā klausītājiem būs iespēja izbaudīt Imanta Kalniņa un Imanta Ziedoņa, Ojāra Vācieša un Artura Maskata sadarbību un radošo savīšanos gan ciešā emocionālā saiknē, gan garīgās esības būtības meklējumos.

  Savukārt, izstāde “Dzejas dižkoki” veltīta abu dzejnieku brālībai. Vienā laikā dzīvojuši, ar vienādām problēmām saskārušies, abi dzejnieki ir radījuši katrs savu dzejas pasauli. Un šīs divas pasaules daudzviet saskaras, papildina viena otru, stiprina. “Abi dzejnieki ir gājuši Dullā Daukas ceļu latviešu literatūrā, būdami reizē ļoti atšķirīgi un reizē pārsteidzoši tuvi, un katrs savā veidā ir atklājuši jaunus dzejas apvāršņus un iezīmējuši jaunas līnijas pie dzejas horizonta, pie kurām joprojām piemērās latviešu dzeja.” – raksta Ojāra Vācieša muzeja bijusī  galvenā speciāliste Vita Mekša, izstādes koncepcijas autore 2013.gadā. Viņa  dzejnieku arhīvos atradusi daudz nepublicētu, līdz tam publikai nezināmu  vēstuļu, zīmīšu, piezīmju, savstarpēju veltījumu ierakstu grāmatās u.t.t. Tā ir neparasta, unikāla poētiskā ainava, kas te atklājas. Tas ir Dzejas laiks, ko ar savu darbu un sadarbību radījuši abi dzejnieki,  tas ir Latvijas laiks, ko viņi iemūžinājuši un virzījuši.

  Ceļš, rokraksti, koki, akmeņi – caur šādām dzejas un dzīves asociācijām atklājies stāsts par abiem dzejniekiem .

  Izstāde Carnikavas tautas namā "Ozolaine" būs apskatāma līdz 5. decembrim darba dienās vai citā laikā, iepriekš sazvanoties 29541105.

  Gaidām ik vienu 13. oktobrī plkst. 19:00 Carnikavas tautas namā "Ozolaine", lai satiktos dzejas, mūzikas un vārda spēka dižkoku paēnā. Ieeja pasākumā bez maksas.